Západní věda již dokáže měřit četné psychologické i fyziologické pozitivní účinky této prastaré východní techniky. Pravidelná meditační praxe dokáže pomáhat s kardiovaskulárními problémy, zpomalovat stárnutí, pomoci hubnout, snižovat stres, léčit deprese a zbavovat se úzkostí, bolestí a utrpení.
Benefity meditace dokážeme snad i vědecky vysvětlit. Náš mozek (hlavně jeho frontální a vývojově nejmladší části – čelní lalok a temenní lalok) neustále spotřebovává spoustu energie (zhruba 20% celkové kalorické spotřeby) nutné například k rozhodování, plánování, cítění či orientaci v čase a prostoru. Je vysoce žádoucí si od těchto procesů odpočinout. Při spánku sice odpočívá naše tělo, ale naše mysl se často někde toulá (jak ví každý kdo si někdy vedl snový diář).
Po světě chodí dost lidí pro které je meditační praxe vášeň, které dokáží věnovat několik hodin každý den. To může být ze začátku nadlidský úkon, obzvláště v současné hektické povrchní době. Doporučuji proto všem co ještě s meditací nezačali si na ní vyhradit dvě minuty denně a pomalu si nadělovat víc a víc času.
Potom co jsme si vyhradili čas, si ještě musíme najít místo. Zkušení meditující vědí že se dá meditovat kdykoliv a kdekoliv ale pro začátek je dobré najít pohodlné,bezpečné místo bez vyrušování kde si můžete sednout tak aby vaše hlava a záda byli v jedné linii.
Oči můžeme přivřít či zavřít aby jsme se mohli lépe soustředit na dech. Další možnost je se soustředěně dívat na jeden blízký bod (třeba hořící svíčku).
Všechnu svoji pozornost zaměříme na senzaci vlastního dechu. Zkusíme odložit vše ostatní a jen si všímat odkud kam postupuje náš dech. Dýchat všichni umíme, není tedy třeba se strachovat zda-li to dělám dobře, prostě dýchám a dech pozoruji.
Je jisté že dříve či později vaše myšlenky odlétnou někam jinam. Není to důvod se cítit špatně, děje se to každému. Doporučuje se identifikovat zdroj rušení pozornosti a dále se soustředit na dech. Pokud mně vyrušil zvuk, řeknu si v mysli “zvuk” a dál vnímám dech. Pokud mne vyrušila myšlenka, řeknu si “myšlenka” a medituji dál. To je zdravější přístup než objevující se psychické obsahy hodnotit a unášet se jimi.
Konec meditace nám může označit jednoduchý budík či jedna z mnoha meditačních aplikací. I když budete nejspíš cítit benefity již po první meditaci doporučuji to zařadit do pravidelného zdravého režimu.