🦠LOCKDOWN SPECIÁL #5 – Mít koule na obrubník

🦠LOCKDOWN SPECIÁL a kolo podruhé! Dnešní díl věnujeme noční můře snad všech svátečních cyklistů - najíždění na obrubník. Zdolat na kole nižší překážku je dovednost, která nejen efektně vypadá, ale kvůli plynulosti jízdy je taky nesmírně užitečná. Běda ale tomu, kdo se o ní pokusí bez přípravy.

Důvody asi netřeba podrobně vysvětlovat. Náraz do obrubníku zkrátka bolí nejvíc tam, kde se naše tělo potkává se sedátkem kola. Ještě potupnější je ale zdolávat obrubník stylem jako je sudnání nohu ze šlapek, nebo dokonce sesednutí. Kluci z cyklistického klubu Bajking.cz si pro nás proto připravili pár doporučení, jak si s obrubníky a jinými terénními nerovnostmi na cestě poradit.

  • Na začátek se vyplatí naučit se zvednout přední kolo i bez vyjíždění na překážku. Pro zvládnutí tohoto manévru je důležité zapřít se do řídítek, následně přenést váhu nad zadní část kola za současného trhnutí řídítky nahoru. Žádná věda, ne?

  • Pro první pokusy o vyjetí obrubníku můžete dát těsně před něj cihlu nebo prkýnko jako improvizovanou náběhovou hranu, které nájezd udělá plynulejší.

  • Při kontaktu bickylu s hranou obrubníku je potřeba nadzvednout přední kolo (viz první tip), když nahoru najíždí kolo zadní, váhu těla přeneste zpátky nad řídítka.

Mnoho zdaru do úvodních pokusů a nevzdávejte to! Výskok předním kolem na obrubník je první krok ke zvládnutí bunny hopu a dalších triků, po jejichž osvojení se můžete považovat za právoplatného bajkera a nikoli pouze za příležitostného cyklistu!

 

Share on facebook
Share on twitter

Doporučujeme

Špacír, aneb pochod na který se bojíte vyrazit

100 km těžkým terénem, přes lesy i louky, po tmě, v horku, v zimě, do kopců, z kopců… puchýře, nevolnosti, halucinace z únavy… telefonní linka kam se hlásí odpadlíci, záchranné auto pořadatelů sbírající nejhůře poškozené…a na konci ti, kteří namáhavou cestu přežijí houfně spící ve skautské klubovně, v ovzduší co by se dalo krájet, aby se na druhý den rozjeli do svých domovů ověnčení titulem „Valašský lezúň/ka.“

Koktavý chlapec a později mistr etikety. Opravdu byl i propagátorem sportu? Ano!

Když se podíváme na fotografie Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského (1861-1943), vidíme prvorepublikového středoškolského profesora či úředníka. Rovněž uvěříme, že byl velkým znalcem etikety. Že by ale měl něco společného se sportem? Skutečně nepůsobí jako aktivní sportovec, natož pořádný „divočák“ – a také jím nebyl. Přesto sem jeho medailonek patří. Jednoduše řečeno, přinesl nám olympiádu.

Divočet se dá i tehdy, když jste v pořádné louži

Těžko si jde představit hroznější situaci, než když se krčíte v zákopech, kolem vás dopadají granáty a kulky a vaši kamarádi umírají jeden za druhým. A je to o to hroznější, když tento styl válčení je úplně nový. Když vám při povolání do války velitelé říkali, že nepřítele rozdrtíte během chvilky a za pár měsíců budete doma. Jenže měsíce plynou a vám je jasné, že domů se jen tak rychle nevrátíte. A kdoví jestli vůbec… Přesně tohle zažívali vojáci na začátku první světové války. A přesto přese všechno si i v těchto naprosto šílených podmínkách našli čas na blbnutí…