🦠LOCKDOWN SPECIÁL #5 – Mít koule na obrubník

🦠LOCKDOWN SPECIÁL a kolo podruhé! Dnešní díl věnujeme noční můře snad všech svátečních cyklistů - najíždění na obrubník. Zdolat na kole nižší překážku je dovednost, která nejen efektně vypadá, ale kvůli plynulosti jízdy je taky nesmírně užitečná. Běda ale tomu, kdo se o ní pokusí bez přípravy.

Důvody asi netřeba podrobně vysvětlovat. Náraz do obrubníku zkrátka bolí nejvíc tam, kde se naše tělo potkává se sedátkem kola. Ještě potupnější je ale zdolávat obrubník stylem jako je sudnání nohu ze šlapek, nebo dokonce sesednutí. Kluci z cyklistického klubu Bajking.cz si pro nás proto připravili pár doporučení, jak si s obrubníky a jinými terénními nerovnostmi na cestě poradit.

  • Na začátek se vyplatí naučit se zvednout přední kolo i bez vyjíždění na překážku. Pro zvládnutí tohoto manévru je důležité zapřít se do řídítek, následně přenést váhu nad zadní část kola za současného trhnutí řídítky nahoru. Žádná věda, ne?

  • Pro první pokusy o vyjetí obrubníku můžete dát těsně před něj cihlu nebo prkýnko jako improvizovanou náběhovou hranu, které nájezd udělá plynulejší.

  • Při kontaktu bickylu s hranou obrubníku je potřeba nadzvednout přední kolo (viz první tip), když nahoru najíždí kolo zadní, váhu těla přeneste zpátky nad řídítka.

Mnoho zdaru do úvodních pokusů a nevzdávejte to! Výskok předním kolem na obrubník je první krok ke zvládnutí bunny hopu a dalších triků, po jejichž osvojení se můžete považovat za právoplatného bajkera a nikoli pouze za příležitostného cyklistu!

 

Share on facebook
Share on twitter

Doporučujeme

🦠LOCKDOWN SPECIÁL #9 – Večerníčkova dobrodružství

Devátým dílem 🦠LOCKDOWN SPECIÁL končí. V předchozích osmi epizodách jsme hledali způsoby, jak si zpříjemnit časy, které nepřejí sportu ani dobrodružství. V posledním díle bude řeč o tom, že aktivit, co jste ještě nestihli objevit je pořád dost a nikdy není pozdě, se do některé z nich pustit. Se svou novou vášní vás tentokrát seznámí Jarda Koller.

Tlachtli, v češtině „pelota“ – indiánský masakr (nejen) gumovým míčem

Přemýšleli jste někdy, jaký je vůbec nejadrenalinovější sport světa a historie? Base jump? Fre solo lezení? Při svém putování Mexikem jsem narazila na sport, který je nejen mnohem starší, ale svou napínavostí si s předchozími jmenovanými v ničem nezadá. Španělsky se mu říká juego de pelota, česky prostě pelota.

Meditace – nejklidnější cesta ke zdraví

Meditace je cvičení záměrného soustředění mysli, všímavost bez hodnocení. To může znít složitě, praxe je však kouzelně jednoduchá. Stačí prostě soustředit všechnu svoji pozornost na jeden jev. Například na dech. K tomu začít a cítit pozitivní účinky stačí najít dvě minuty denně.