Jak vlastně poznáme, že trpíme nedostatkem fyzické aktivity a že sportovní rozjezd nebude snadný?
Z tohoto pohledu je odpověď poměrně jednoduchá. Poznáme to tak, že nám dělají potíže situace, které jsou pro náš každodenní život úplně běžné. Mně třeba přijde normální být schopen doběhnout na autobus, aniž by mě něco bolelo a nějak zvlášť jsem se zadýchal, nebo třeba zvednutí přiměřených břemen, například židle. Zkrátka, pokud se objevují problémy u obyčejných všedních činností, je nutné se začít situací zaobírat.
Jak se projevuje ztráta kondice uvnitř těla? Jaké procesy my nevidíme?
Tělo je geneticky naprogramováno k tomu, žít aktivně. Máme přes 300 kloubů, přes 600 různých svalů a tohle všechno, pokud nedostává od mozku impulzy k činnosti, postupně začíná „chátrat.” Dochází třeba ke svalové atrofii (úbytku svalové hmoty). Jednoduše řečeno, tělo uzpůsobí sval podle potřeby. S nedostatkem pohybové aktivity jsou spojené také problémy se srdcem, protože i srdce je sval, který začne postupně ochabovat.
Když už se rozhodneme situaci se svým tělem řešit, jak můžeme nejlépe začít?
Lidi to často neradi slyší, ale pozvolna. V případě prudkého nástupu tělesné aktivity hrozí syndrom vyhoření z rychlého tempa, které není schopen člověk v začátcích udržet. Důležité je také vyzkoušet více různých sportů a nenechat se odradit tím, že nás hned ten první nemusí zaujmout.
Jak si v začátcích nastavit zdravou míru aktivity tak, aby si člověk třeba neublížil?
Ideálním měřítkem je bolest, která se po sportu dostavuje. Pokud je příliš intenzivní, měli bychom to brát jako momentální limit v aktivitě a volit odpočinkovější režim. Po nějaké době je dobré se znovu vrátit do stavu, kdy bolest předtím začala a tělo na ní postupně adaptovat. V tělesné aktivitě je navíc důležitá pravidelnost, díky které předejdete „šokovému“ stavu nejen pro svalstvo.
3 doporučení, jak (znovu) začít se sportem podle Matěje Šulce
1. Je důležité mít na paměti, že tělo se adaptuje na to, co dělá během dne nejvíc.
2. Nezapomínejte na předchozí zranění, nebo zdravotní limity svého těla.
3. Hledejte sport, co vás skutečně baví.
Pokud se chcete k tématu dozvědět více informací, klikněte na video, ve kterém je kompletní rozhovor s Matějem. Doporučujeme také jeho knihu Tělo není automat, která vychází v nakladatelství Dynastie.