Gynekolog Joe – hokejista, šermíř a olympionik

Další z významných průkopníků tuzemského sportu, Josef (Joe) Gruss (1884-1968), měl život nesmírně pestrý. Znáte ho? Jeho aktivity byly opravdu všestranné, a to nejen na poli sportu. Z lékaře se stal sportovní funkcionář a propagátor olympijského hnutí - a zejména průkopník ledního hokeje.

Josef Gruss vystudoval medicínu na Karlo-Ferdinandově univerzitě (1911), nakonec dosáhl profesury pro obor gynekologie a porodnictví (1933) a stal se přednostou gynekologického oddělení v tehdy nové Nemocnici na Bulovce, v letech 1945-46 vedl Československou gynekologickou a porodnickou společnost, jak zmínil historik Miloslav Martínek v Biografickém slovníku českých zemí 20 (Praha 2017), který vznikl pod patronátem Historického ústavu Akademie věd ČR.

Gruss se samozřejmě věnoval se i sportovnímu lékařství, od mládí se totiž projevoval jako všestranný sportovec – od roku 1902 byl členem SK Slavia Praha, vynikal v tenisu a v šermu.

Na olympiádě nejprve pod pseudonymem

Zajímavé je, jak připomíná Historický ústav, že se pod pseudonymem Josef Mičkovský zúčastnil olympijského tenisového turnaje 1908 ve dvouhře a čtyřhře v Londýně – čtyřhru hrál s „divočákem minulého měsíce“, Josefem Rösslerem-Ořovským, ale vypadl hned v prvním kole.

Účastnil se atletických závodů, lyžoval a jako hráč i rozhodčí působil na zápasech ve fotbalu a v hokeji s míčkem na ledě (tzv. bandy hokej). Nelenil a přeložil také do češtiny pravidla fotbalu a bandy hokeje.

Patřil i k průkopníkům ledního (kanadského) hokeje v českých zemích. Roku 1908 spoluzaložil Český hokejový svaz a rok poté nastoupil do branky jako jeden z prvních českých hokejových reprezentantů – to se už hrálo s pukem – na ME v Chamonix. Zajistil přijetí Českého hokejového svazu do mezinárodní organizace IIHF.

Bojoval na šermířském MS 1910 a jako kapitán vedl družstvo československých šermířů na Pershingově olympiádě 1919 v Paříži a na OH 1920 v Antverpách. Ve 20. letech byl předsedou Českého šermířského klubu Riegel a Československého šermířského svazu. Sedm let předsedal i Československé athletické amatérské unii, dále vedl Všesportovní výbor, který sjednocoval sportovní organizace v Československu.

Druhý po Guthovi-Jarkovském

„Přestože patřil ke kritikům olympijských institucí, převzal r. 1929 po Jiřím Stanislavu Guthovi-Jarkovském předsednictví Československého olympijského výboru (ČSOV),“ napsal Malinký. Šlo tak o druhého předsedu této organizace, ze které si přál vytvořit nezávislý orgán nad svazy – chtěl urovnat národnostní třenice mezi českými a německými sportovními svazy a spolky. Předsedou byl do roku 1951, kdy jej komunistický režim donutil odstoupit.

Po 2. světové válce (konkrétně v r. 1946) byl jmenován členem Mezinárodního olympijského výboru (MOV), opět jako druhý Čech po Guthovi-Jarkovském. Za působení v olympijském hnutí získal čestné členství v MOV spolu s Olympijským diplomem, nejvyšším vyznamenáním MOV (1965). Jedním z jeho prvních činů v této organizaci totiž byl návrh na pořádání tzv. olympijského dne, kterým by členské státy MOV oslavily v den jeho založení olympijské myšlenky.

Komunisté chtěli Grusse odstranit i z MOV, to se jim však nepodařilo. Odstoupil sám až v roce 1965 kvůli pokročilému věku.

Jakožto vystudovaný lékař zároveň dlouho přednášel gynekologii a porodnictví na Univerzitě Karlově. Psal vědecké knihy a věnoval se i filatelii, aby toho nebylo málo.

Pohřben je v rodinné hrobce na pražských Olšanských hřbitovech. Posmrtně byl v roce 2010 uveden do Síně slávy českého hokeje.

Share on facebook
Share on twitter

Doporučujeme

🦠LOCKDOWN SPECIÁL #9 – Večerníčkova dobrodružství

Devátým dílem 🦠LOCKDOWN SPECIÁL končí. V předchozích osmi epizodách jsme hledali způsoby, jak si zpříjemnit časy, které nepřejí sportu ani dobrodružství. V posledním díle bude řeč o tom, že aktivit, co jste ještě nestihli objevit je pořád dost a nikdy není pozdě, se do některé z nich pustit. Se svou novou vášní vás tentokrát seznámí Jarda Koller.

Tlachtli, v češtině „pelota“ – indiánský masakr (nejen) gumovým míčem

Přemýšleli jste někdy, jaký je vůbec nejadrenalinovější sport světa a historie? Base jump? Fre solo lezení? Při svém putování Mexikem jsem narazila na sport, který je nejen mnohem starší, ale svou napínavostí si s předchozími jmenovanými v ničem nezadá. Španělsky se mu říká juego de pelota, česky prostě pelota.

Meditace – nejklidnější cesta ke zdraví

Meditace je cvičení záměrného soustředění mysli, všímavost bez hodnocení. To může znít složitě, praxe je však kouzelně jednoduchá. Stačí prostě soustředit všechnu svoji pozornost na jeden jev. Například na dech. K tomu začít a cítit pozitivní účinky stačí najít dvě minuty denně.