Golf nejen pro snoby!

V rámci putování po netradičních sportech jsme narazili na jeden, který vznikl v 70. letech minulého století ve Spojených státech, hrát ho může v podstatě každý a má poměrně hodně společného se světoznámým golfem.

A tím je Discgolf, který je aktuálně jedním z nejrozšířenějších sportů s létajícím talířem. Jak už bylo uvedeno, vznikl v 70. letech v USA a od té doby získává stále více příznivců po celém světě. Cílem hry je, stejně jako v golfu, dokončit hřiště co nejmenším počtem úderů, respektive hodů. Disk jako takový hází hráči z určeného „výhoziště“ na cíl (jamku), která je zpravidla tvořena ocelovým discgolfovým košem. Průměrná délka jedné jamky bývá 50 – 150 metrů a hráč by ji běžně měl dosáhnout třemi hody. Obdobně jako v klasickém golfu, hráč po prvním hodu vždy hází z místa, kde se disk zastavil a pokračuje, dokud disk nevhodí do disgolfového koše.

Hřiště bývají obecně navržena tak, aby se hráči museli potýkat s přírodními překážkami, jako jsou stromy, keře či vodní plochy a tím ukázali svoje schopnosti házet různé typy hodů. Vítězem se stává hráč, který dokončí celé hřiště (nejčastěji sestávající z 9, 12 nebo 18 jamek) nejmenším počtem hodů.

Na rozdíl od klasického golfu není potřeba drahé vybavení (pro začátek si hráči vystačí s jedním diskem) a hráč nemusí být členem golfového klubu. Na discgolf se používají většinou plastové disky o průměru kolem 20 – 22 cm a hmotnosti od 140 do 180 g. Některé létají rychle a daleko, další pomalu a rovně a jiné se používají na dohazování.

Discgolf je možné hrát prakticky všude, kde je dostatek místa a vhodný terén. Ideální jsou větší městské parky nebo příměstské oblasti s volnými i křovinatými plochami řídce porostlými stromy. Hřiště se běžně staví např. v zámeckých parcích, lesoparcích, na lyžařských svazích, ale také v lázeňských komplexech a podobných rekreačních areálech. 

Při volbě jamek se klade důraz na bezpečnost hry a jejich různorodost – střídají se vzdálenosti (běžně od 50 do 200m) a ve vysoké míře se využívá přirozených překážek, tak aby měl hráč na výběr z několika způsobů dosažení cíle. Ve světě již existuje okolo deseti tisícovek discgolfových hřišť s pevně instalovanými koši. Nejvíce, okolo 5000, se jich nachází v USA, kde discgolf hrají desítky tisíc lidí. V Evropě jsou nejdále skandinávské země a z okolních zemí pak Německo s více než stovkou hřišť. V České republice již existuje více než padesátka discgolfových hřišť.

Discgolf je ideální sport na nedělní odpoledne pro celou rodinu. Bez problému jej mohou hrát malé děti i jejich prarodiče. Diskem se naučíte házet za pár minut a nezáleží na věku, pohlaví ani fyzické zdatnosti. Stačí si jen zvolit cíle ve vhodné vzdálenosti a můžete začít soutěžit. Jako rekreační sport v sobě discgolf spojuje pobyt v přírodě s fyzickou i psychickou aktivitou, a pomáhá tak člověku udržet se v dobré fyzické kondici a odreagovat se od starostí všedních dní. 

Discgolf je také finančně nenáročný. Kromě disku, který zakoupíte za cca 300 Kč nebo si jej půjčíte na hřišti, nepotřebujete žádné další vybavení. Vstup na 90 % všech hřišť v ČR je zdarma.

Share on facebook
Share on twitter

Doporučujeme

🦠LOCKDOWN SPECIÁL #9 – Večerníčkova dobrodružství

Devátým dílem 🦠LOCKDOWN SPECIÁL končí. V předchozích osmi epizodách jsme hledali způsoby, jak si zpříjemnit časy, které nepřejí sportu ani dobrodružství. V posledním díle bude řeč o tom, že aktivit, co jste ještě nestihli objevit je pořád dost a nikdy není pozdě, se do některé z nich pustit. Se svou novou vášní vás tentokrát seznámí Jarda Koller.

Tlachtli, v češtině „pelota“ – indiánský masakr (nejen) gumovým míčem

Přemýšleli jste někdy, jaký je vůbec nejadrenalinovější sport světa a historie? Base jump? Fre solo lezení? Při svém putování Mexikem jsem narazila na sport, který je nejen mnohem starší, ale svou napínavostí si s předchozími jmenovanými v ničem nezadá. Španělsky se mu říká juego de pelota, česky prostě pelota.

Meditace – nejklidnější cesta ke zdraví

Meditace je cvičení záměrného soustředění mysli, všímavost bez hodnocení. To může znít složitě, praxe je však kouzelně jednoduchá. Stačí prostě soustředit všechnu svoji pozornost na jeden jev. Například na dech. K tomu začít a cítit pozitivní účinky stačí najít dvě minuty denně.