Ať už jste nebo nejste fanoušky čarodějnické ságy o Harry Potterovi, určitě jste někdy slyšeli o hře s názvem Famfrpál (anglicky quidditch), která se vyskytla jak v knižní, tak i ve filmové verzi příběhů o mladém čaroději.
Na základě své filmové a knižní předlohy ale vznikl i reálný moderní týmový sport, který v posledních letech dobývá Evropu. Famfrpál vychází z principů své fantasy předlohy, jinak jde ale o reálný sport kombinující prvky házené, rugby a vybíjené. To může znít trochu drsně, ale jde hlavně o to si hru užít a pobavit se. Ve famfrpálu je velmi důležitá spolupráce mezi hráči na různých pozicích, vytrvalost i dobrá strategie. Právě proto si při něm každý najde to, co ho baví. Famfrpál hrají dohromady kluci i holky a hráči jsou rozděleni do 4 různých pozic, z nichž každá má jiný úkol.
Pravidel není rozhodně málo
Ve hře se nacházejí celkem 4 míče (camrál a 3 potlouky) a zlatonka, která vstupuje do hry až v 17. minutě. Střelci (s bílou čelenkou) a brankáři (zelená čelenka) hrají s camrálem a snaží se jej prohodit jednou ze tří různě vysokých obručí na protihráčově straně hřiště, čímž pro tým získají 10 bodů. Brankáři mají navíc výhodu, že v brankovišti nemohou být vybiti ani jinak napadáni, mohou plně bránit vlastní obruče a zahajují každý nový útok. Odrážeči (černá čelenka) hrají s potlouky, kterými se snaží soupeře vybít a chránit pomocí nich vlastní hráče. Ve hře jsou 4 odrážeči a pouze 3 potlouky, proto je velký boj o získání tzv. převahy potlouků pro svůj tým. V 18. minutě vstupují do hry také chytači (žlutá čelenka), kteří se snaží chytit zlatonku – tenisový míček uložený ve zlatém či žlutém váčku zavěšeném zezadu na kalhotech nosiče zlatonky, který je jakýmsi nestranným hráčem snažícím se zlatonku uchránit. Chycením zlatonky hra končí a úspěšný chytač získává pro svůj tým 30 bodů. Vítězí družstvo s vyšší počtem bodů.
Během hry musejí být všichni hráči na košťatech simulovaných plastovými tyčemi o přibližně metrové délce. Při jejich upuštění, stejně jako po vybití potloukem, se hráč musí vrátit k vlastním obručím, a až poté může pokračovat ve hře. Míče se zpravidla házejí a přenášejí, je však možné jimi i kopat. Famfrpál je kontaktní sport limitovaný řadou pravidel proto, aby zákroky mezi hráči byly bezpečné. Kontakt je povolený jen mezi hráči na stejné pozici, a to v úrovni mezi rameny a koleny. Drsnější zákroky je možné provádět pouze na hráče držícího míč, zepředu a pouze jednou rukou. Na dodržování pravidel při turnajích dohlíží 4 až 8 rozhodčích.
Čarodějnický sport dobývá svět
Famfrpál je populární zejména v anglicky mluvících zemích (Británie, USA, Kanada, Austrálie), Západní a Severní Evropě (Francie, Španělsko, Německo, Norsko) či Turecku.
Řada týmů se nachází ale i ve střední Evropě a Jižní Americe. V České republice je ke konci roku registrována zhruba desítka týmů.