Famfrpál: když se film stává realitou

Ať už jste nebo nejste fanoušky čarodějnické ságy o Harry Potterovi, určitě jste někdy slyšeli o hře s názvem Famfrpál (anglicky quidditch), která se vyskytla jak v knižní, tak i ve filmové verzi příběhů o mladém čaroději.

Na základě své filmové a knižní předlohy ale vznikl i reálný moderní týmový sport, který v posledních letech dobývá Evropu. Famfrpál vychází z principů své fantasy předlohy, jinak jde ale o reálný sport kombinující prvky házené, rugby a vybíjené. To může znít trochu drsně, ale jde hlavně o to si hru užít a pobavit se. Ve famfrpálu je velmi důležitá spolupráce mezi hráči na různých pozicích, vytrvalost i dobrá strategie. Právě proto si při něm každý najde to, co ho baví. Famfrpál hrají dohromady kluci i holky a hráči jsou rozděleni do 4 různých pozic, z nichž každá má jiný úkol.

Pravidel není rozhodně málo

Ve hře se nacházejí celkem 4 míče (camrál a 3 potlouky) a zlatonka, která vstupuje do hry až v 17. minutě. Střelci (s bílou čelenkou) a brankáři (zelená čelenka) hrají s camrálem a snaží se jej prohodit jednou ze tří různě vysokých obručí na protihráčově straně hřiště, čímž pro tým získají 10 bodů. Brankáři mají navíc výhodu, že v brankovišti nemohou být vybiti ani jinak napadáni, mohou plně bránit vlastní obruče a zahajují každý nový útok. Odrážeči (černá čelenka) hrají s potlouky, kterými se snaží soupeře vybít a chránit pomocí nich vlastní hráče. Ve hře jsou 4 odrážeči a pouze 3 potlouky, proto je velký boj o získání tzv. převahy potlouků pro svůj tým. V 18. minutě vstupují do hry také chytači (žlutá čelenka), kteří se snaží chytit zlatonku – tenisový míček uložený ve zlatém či žlutém váčku zavěšeném zezadu na kalhotech nosiče zlatonky, který je jakýmsi nestranným hráčem snažícím se zlatonku uchránit. Chycením zlatonky hra končí a úspěšný chytač získává pro svůj tým 30 bodů. Vítězí družstvo s vyšší počtem bodů.

Během hry musejí být všichni hráči na košťatech simulovaných plastovými tyčemi o přibližně metrové délce. Při jejich upuštění, stejně jako po vybití potloukem, se hráč musí vrátit k vlastním obručím, a až poté může pokračovat ve hře. Míče se zpravidla házejí a přenášejí, je však možné jimi i kopat. Famfrpál je kontaktní sport limitovaný řadou pravidel proto, aby zákroky mezi hráči byly bezpečné. Kontakt je povolený jen mezi hráči na stejné pozici, a to v úrovni mezi rameny a koleny. Drsnější zákroky je možné provádět pouze na hráče držícího míč, zepředu a pouze jednou rukou. Na dodržování pravidel při turnajích dohlíží 4 až 8 rozhodčích.

Čarodějnický sport dobývá svět

Famfrpál je populární zejména v anglicky mluvících zemích (Británie, USA, Kanada, Austrálie), Západní a Severní Evropě (Francie, Španělsko, Německo, Norsko) či Turecku.

Řada týmů se nachází ale i ve střední Evropě a Jižní Americe. V České republice je ke konci roku registrována zhruba desítka týmů.

Share on facebook
Share on twitter

Doporučujeme

🦠LOCKDOWN SPECIÁL #9 – Večerníčkova dobrodružství

Devátým dílem 🦠LOCKDOWN SPECIÁL končí. V předchozích osmi epizodách jsme hledali způsoby, jak si zpříjemnit časy, které nepřejí sportu ani dobrodružství. V posledním díle bude řeč o tom, že aktivit, co jste ještě nestihli objevit je pořád dost a nikdy není pozdě, se do některé z nich pustit. Se svou novou vášní vás tentokrát seznámí Jarda Koller.

Tlachtli, v češtině „pelota“ – indiánský masakr (nejen) gumovým míčem

Přemýšleli jste někdy, jaký je vůbec nejadrenalinovější sport světa a historie? Base jump? Fre solo lezení? Při svém putování Mexikem jsem narazila na sport, který je nejen mnohem starší, ale svou napínavostí si s předchozími jmenovanými v ničem nezadá. Španělsky se mu říká juego de pelota, česky prostě pelota.

Meditace – nejklidnější cesta ke zdraví

Meditace je cvičení záměrného soustředění mysli, všímavost bez hodnocení. To může znít složitě, praxe je však kouzelně jednoduchá. Stačí prostě soustředit všechnu svoji pozornost na jeden jev. Například na dech. K tomu začít a cítit pozitivní účinky stačí najít dvě minuty denně.