Obecně je lepší chodit cvičit na členitější konstrukci, nejlépe s hrazdami. Jsou totiž i workoutová hřiště zaplněná spíše posilovacími stroji. Ty se samozřejmě dají využívat, ale většinou jen k jednomu účelu, nic víc se na nich nedá vymyslet.
-
Na workoutové hřiště s sebou nepotřebujete, kromě sportovního oblečení, žádné speciální vybavení. Pokud ale máte gumový expandér, vyplatí se ho vzít s sebou. Zejména začátečníkům může pomoci s prvními pokusy o shyby. Expandér se dá taky přivázat ke konstrukci a různými způsoby přitahovat, případně zkusit dynamičtější cvičení, jako odskoky v gumě apod.
-
Jedním z nejpoužívanějších prvků na workoutovém hřišti je hrazda. Na té se dá začít jednoduchým visem, o kterém byla řeč v díle s Petrem Vinickým. Hrazdy mají ale využití mnohem širší. Shyby, výmyky, ručkování… S posledním jmenovaným je dobré začít až po kvalitním zvládnutí visu. Obtížnost se dá stupňovat. Zpočátku ručkujte technikou „příkroku,“ pak zkuste ruce střídat a nakonec se můžete pokusit o techniku „obkročmo“ o jednu tyč, nebo ručkování bokem.
-
Na většině konstrukcí najdete taky bradla. I na nich se dá potrénovat takřka celé tělo. Vaše nohy a břicho vám poděkují za přítahy kolen nebo celých nohou ve vzporu. Rukám prospívají dipy, kliky, nebo třeba pokus o stojku. Bradla se dají použít také pokud vám zatím příliš nejdou shyby. Zkuste se zavěsit zespodu za jedno bradlo ze spodu a s nohama na zemi se přitahovat. Pro začátek je to rozhodně snazší varianta než klasický shyb. A pokud už jste si na bradlech trochu jistější – nezapomeňte na lahůdku známou zvlášť milovníkům překážových závodů – přeručkovat bradla ve vzporu. Jen si předem raději zkontrolujte, jestli tyče příliš nekloužou!
Workoutové hřiště nemusí být pro sportovce jen „z nouze cnost“ v době protivirových opatření. Jako alternativa může fungovat i třeba v létě, kdy je nepříjemné potit se s ostatními v zavřeném fitness centru, nebo pokud si cvičením chcete zpříjemnit venkovní výběh.