O přínosech otužování na lidské zdraví těžko polemizovat. Koupání, případně i sprchování ve studené vodě posiluje kardiovaskulární systém, snižuje zánětlivé procesy v těle a zlepšuje celkovou schopnost těla regenerovat. Kromě toho má otužování pozitivní dopad i na stav psychiky, studená voda mimo jiné ovlivňuje hladinu hormonů zodpovědných za naší úroveň štěstí nebo klidu. To všechno se teď, když kolem poletují viry, může jen a jen hodit, jak ostatně potvrzuje i host šestého 🦠LOCKDOWN SPECIÁLU, Vilém Durych. A přidává pár doporučení, jak s otužováním začít.
-
Noření do studené vody by mělo probíhat postupně, žádná šoková metoda. Je důležité nepanikařit z pocitu chladu a soustředit se na klidné dýchání.
-
Někdo preferuje pouhé sezení nebo ležení ve vodě, většina otužilců se ale shoduje, že příjemnější je plavání, na malém prostoru (třeba v bazénu) pak aspoň mírný pohyb, časté a plynulé změny polohy.
-
Doba, kterou ve studené vodě strávíte, se odvíjí od její teploty. V desetistupňové vodě není problém ani čtvrthodina, pokud mrzne, bude koupačka jen asi minutová.
-
Není dobrý nápad jít se rovnou z ledové koupele ohřát do teplé sprchy. Můžete si tak celkem rychle navodit kolapsový stav.
Pokud jednou začnete s koupáním ve studené vodě, máte postaráno o každoroční zábavu na období zimy a podzimu. Jak říká Vilém, otužování není ježdění na kole, tělo si odolnost proti chladu bez pravidelného opakování neudržuje. Proto se do překonávání sebe sama můžete každý rok pustit nanovo se stejnou intenzitou!